O g ł os z e n i e
Wpłaty na obiady na miesiąc październik 2015 r. przyjmowane będą w sekretariacie szkoły
w dniach 25-30 września
w następującej wysokości
zupa 36,75
II danie 63,00
O g ł os z e n i e
Wpłaty na obiady na miesiąc październik 2015 r. przyjmowane będą w sekretariacie szkoły
w dniach 25-30 września
w następującej wysokości
zupa 36,75
II danie 63,00
Drodzy Rodzice
Trudnym momentem w życiu dziecka jest agresja ze strony rówieśników. Jeśli odkryjemy taki fakt nie bagatelizujmy go, licząc że „jakoś się to samo rozwiąże”. Musimy pomóc naszemu dziecku, wspierając je, by nie straciło wiary w siebie i w nas.
Formy przemocy spotykane to:
Zazwyczaj fizyczną przemoc stosują chłopcy, a w przypadku dziewczynek jest to działanie bardziej zakamuflowane, np. obgadywanie i manipulowanie związkami.
Jak rozpoznać, że nasze dziecko jest ofiarą przemocy?
Większość dzieci nie mówi o tym, że jest ofiarą przemocy z powodu lęku przed zemstą sprawców, braku wiary w pomoc, obawy że nikt nie uwierzy oraz z powodu wstydu.
Dlatego warto obserwować swoje dziecko, czy ma:
- sińce, zniszczone lub brudne ubrania, zniszczone przybory szkolne i zapytane nie potrafi wyjaśnić co się stało. Ponadto dzieci będące ofiarami przemocy wyglądają na nieszczęśliwe, gorzej śpią, pogarszają się w nauce, wycofują z kontaktów z innymi, „zamykają się w sobie”, miewają bardzo zmienne nastroje, tracą apetyt, spóźniają się do szkoły, trzymają blisko nauczyciela, wracają ze szkoły powoli, często dłuższą drogą, kradną pieniądze z domu.
Jeśli obawiamy się, że nasza pociecha jest ofiarą przemocy porozmawiajmy z nią o tym wprost, ale w sposób delikatny, bo dziecko może bać się mówić na ten temat.
Starajmy się:
wysłuchać je uważnie (nie przerywać, nie pospieszać, sprawdzać czy dobrze zrozumieliśmy);
zapewnić, że bardzo je kochamy, jesteśmy po jego stronie i nie pozwolimy na krzywdzenie;
zapewnić o swojej gotowości do pomocy; nie wyśmiewać się z jego słabości;
pomóc mu uwierzyć w siebie, docenić każdy wysiłek ("próbowałeś się bronić", "odszedłeś
z podniesioną głową, brawo", "zrobiłeś, co mogłeś"); pozwolić mu na płacz, uszanować jego lęk i bezradność ("wiem, że to przykre", "nie łatwo jest się bronić"); nie bagatelizować sprawy.
Pamiętajmy że, żadne dziecko nie jest winne temu, że stało się ofiarą przemocy. Nikt nie ma prawa użyć w stosunku do niego przemocy.
Jeśli z relacji dziecka wynika, że sytuacja nie jest zbyt trudna i dziecko ma szansę
samo sobie z nią poradzić, nasza rola polega na:
- wymyśleniu z dzieckiem sposobów przeciwstawienia się przemocy (co ma dziecko
odpowiedzieć, co zrobić, kogo poinformować w szkole itp.);
- przećwiczeniu trudnych sytuacji (np. odegraniu scenek, w których dziecko ma
odpowiedzieć coś sprawcom);
- wsparciu dziecka (zapewnieniu go, że może sobie poradzić, że w nie wierzymy, że nikt
nie ma prawa go krzywdzić, można przypomnieć mu sytuacje, w których sobie dobrze
poradziło); zapewnieniu o swojej gotowości do pomocy w razie, gdyby dziecko nie mogło sobie poradzić.
W sytuacji, gdy dziecko nie jest w stanie same przeciwstawić się powtarzającym się aktom przemocy, wtedy niezbędna jest nasza interwencja.
Niektórzy rodzice w takich sytuacjach stosują przemoc wobec sprawców. Nie jest to dobrym rozwiązaniem. Natomiast możemy podjąć następujące działania:
- prowadzić zapis wszystkich sytuacji przemocowych, o jakich opowiada nam dziecko;
- zgłosić sprawę na policję, jeśli nasze dziecko zostało pobite lub okradzione;
- spotkać się z wychowawcą klasy i nawiązać współpracę ze szkołą;
- poszukać specjalistów (pedagogów, psychologów) dostępnych na naszym terenie (szkoła, poradnia, ośrodki), dla dziecka, którzy pomogą mu poradzić sobie z sytuacją przemocy;
- sprawdzić czy są inni rodzice, którzy mają ten sam problem i spróbować się z nimi porozumieć i działać wspólnie.
Drogi Rodzicu jeśli znajdujesz się w sytuacji kryzysowej, przeżywasz konflikty lub przemoc domową i potrzebujesz pomocy zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju, który mieści się na ulicy Komorowskiego 20 (w budynku Domu Kombatanta). Telefon (84) 686 4182.
17 września uczniowie z kl. VI a i VI b pod opieką p. Jana Jabłońskiego, p. Anny Kuziak i p. Marty Lisican uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu do stolicy województwa był udział w projektach z chemii i fizyki na UMCS. W tym roku odbywa się już XII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki, podczas którego Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej pełni funkcję głównego organizatora. Tegoroczny Festiwal przebiega pod hasłem „Nauka drogą do Nobla”. Hasło Festiwalu nawiązuje do postaci wybitnego naukowca i dwukrotnej noblistki Marii Curie-Skłodowskiej – patronki naszej szkoły. Szóstoklasiści poznawali tajniki zapachów w projekcie pt. "Czym pachnie chemia?", który został przygotowany na Wydziale Chemii. Związki aromatyczne są nieodłącznym składnikiem dzisiejszych kosmetyków takich jak balsamy do ciała, żele pod prysznic, dezodoranty, mydła czy szampony. Uczniowie dowiedzieli się o tym jakie substancje chemiczne odpowiadają za nasze ulubione zapachy. Podczas wykładu młodzież miała również okazję przekonać się jak pachną niektóre związki chemiczne i naturalne olejki aromatyczne stosowane do tworzenia kompozycji zapachowych. Podczas zajęć odbył się również konkurs na rozpoznawanie zapachów. Następnie na Wydziale Fizyki szóstoklasiści uczestniczyli w projektach z fizyki, w czasie których poznawali tajniki wiedzy dotyczące prądu elektrycznego, promieniatwórczości, fizyki latania i optyki. Podczas pobytu w Lublinie złożyliśmu też hołd ofiarom nazizmu w Obozie Koncentracyjnym na Majdanku. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Katedrze Lubelskiej oraz spacer po Starym Mieście.
17 września uczniowie z klas II i III naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Agnieszką Frączek. Pisarka przyjechała do Tarnogrodu na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas spotkania dzieci słuchały wierszy czytanych przez autorkę, rozwiązywały zagadki językowe, zadawały pytania i iczywiście miały możliwość zdobycia pzmiątkowego autografu pani Agnieszki Frączek do książek jej autorstwa. Młodym czytelnikom bardzo podobało się spotkanie i możliwość rozmowy z autorką książek, które czytają.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Curie - Skłodowskiej w Tarnogrodzie zarządza wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły na dzień 30 września 2015 roku.
Grafik godzin konsultacji nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie
Już stało się tradycją w naszej szkole, że we wrześniu uczniowie z Koła Ekologicznego pod opieką pani Bożeny Larwy przygotowują Dzień z Witaminką. Tego dnia do szkoły uczniowie przynieśli m. in. śliwki, brzoskwinie, winogron, jabłka, gruszki, marchewki, pomidory i rzodkiewki. Na każdej przerwie stoisko ze zdrową żywnością było oblegane przez uczniów ze wszystkich klas. Tego dnia nikt nie pytał o słodycze, wszyscy zajadali się owocami i warzywami.
Szkoła w środowisku
Wyrazem obecności szkoły w środowisku jest to, że nie tylko dzieci Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, ale też ich Rodzice, zaangażowali się czynnie w przygotowanie Liturgii Mszy świętej w Parafii Przemienienia Pańskiego.
Otóż 13 września na niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 9.30, której przewodniczył ks. Dziekan Jerzy Tworek, miało miejsce poświęcenie plecaków, zeszytów, książek oraz przyborów szkolnych, a nawet ulubionych zabawek dzieci, aby przez ten obrzęd poświęcenia prosić Boga o błogosławieństwo i potrzebne łaski w nowym roku szkolnym.
Oprawę liturgiczną przygotowali rodzice wraz z dziećmi, a na zakończenie Eucharystii dzieci wykonały kilka ulubionych piosenek, bo: "kto śpiewa Dobremu Bogu dwa razy się modli".
Dyrekcji Szkoły, nauczycielom, wychowawcom życzymy słowami Jana Pawła II: "Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych Wam dzieci i młodzieży. Stoicie przed trudnym i poważnym wezwaniem. Młodzi Was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od Was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla młodych przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie"
/Jan Paweł II List DO NAUCZYCIELI Rok szkolny 1999/2000/.
Informujemy, że na stronie internetowej został już umieszczony Plan lekcji 2015/2016 dla klas IV-VI i I-III.
W dniu 2 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły poszli do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury na wystawę fotograficzną Kamila Rogali zatytułowaną "Ptasi gościniec".
Pan Kamil Rogala jest lekarzem weterynarii, oprócz tego jego pasją są zwierzęta oraz fotografia przyrody, głównie ptaków. Pan Kamil opowiedział w jaki sposób udało mu się złapać w obiektyw tak wiele gatunków ptaków. Opowiedział ile czasu i starannych przygotowań poświęcił aby zrobić dobre zdjęcie.
Wszystkim uczniom bardzo się wystawa podobała.
Zebrania rodziców w klasach odbędą się w piątek o godzinie 17.00.
Obecność rodziców obowiązkowa.
Informujemy, że wnioski o dofinansowanie zakupu książek przysługują w tym roku uczniom klas III, przyjmujemy je do 07 września w sekretariacie szkoły
Wpłaty na obiady za miesiąc WRZESIEŃ przyjmowane są w sekretariacie szkoły w dniach 01.09.2015 - 07.09.2015 w kwotach:
ZUPA 31,50 zł
II DANIE 54,00 zł
CAŁOŚĆ 85,50 zł
Obiady będą wydawane od dnnia 07.09.2015 r.
O godzinie 9 rano po mszy św. wszyscy uczniowie naszej szkoły zebrali się na korytarzu szkolnym, aby uczestniczyć w uroczystym rozpoczczęciu nowego roku szkolnego. PanI dyrektor Urszula Fedec powitała bardzo serdecznie wszystkich zebranych, a szczególnie uczniów klas I. Pani dyrektor zapoznała również poszczególne klasy z ich wychowawcami:
I a - pani Grażyna Koś
I b - pani Teresa Sereda
II a - pani Joanna Karczmarzyk
II b - pani Teresa Pszczoła
III a pani Teresa Korpal
III b - pan Andrzej Pleskacz
IV a - pani Bożena Larwa
IV b - pani Anna Skobel
V a - pani Anna Niziołek
V b - pani Bożena Śmieciuch
VI a - pan Marek Bieniek
VI b - pan Jan Jabłoński
Część artystyczną przygotowała klasa VI b z wychowawcą panem Janem Jabłońskim przypominając optymistycznie, że za rok znów będą wakacje.
A tymczasem wypoczęci, pełni sił i werwy ruszamy do pracy i zdobywania wysokich ocen i osiągania sukcesów w konkursach i zawodach. POWODZENIA!
W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!
Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Informacja o przydziale uczniów do poszczególnych klas pierwszych (oraz o ilości klas pierwszych) w roku szkolnym 2015/2016 będzie podana w ostatnim tygodniu sierpnia.
Dnia 26 czerwca 2015 r. zakończył się rok szkolny 2014/15. Tego dnia pożegnaliśmy również kolejny rocznik szóstoklasistów. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Urszula Fedec dziękując wszystkim za rok wytężonej pracy i życząc spokojnych, bezpiecznych i udanych wakacji, absolwentom życzyła również sukcesów w następnym etapie edukacyjnym. Po wystąpieniu pani dyrektor nastąpio uroczyste przekazanie sztandaru szkoły, do nowego pocztu sztandarowego zostali wybrani uczniowie: Gabriela Borek (V a), Katarzyna Niziołek (V a), Maria Kasperek (V b), Amelia Kudła (V b), Michał Łuszczek (kl. V a) i Bartłomiej Szubiak (kl. V b). Następnie ekretarz Urzędu Miasta pani Agnieszka Łagowska-Borek w imieniu Burmistrza Tarnogrodu pana Eugeniusza Stróża wręczyła nagrody uczniom klas VI i III osiągających wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz sukcesy w konkursach wiedzy, sportowych i artystycznych, wyróżnieni zostali: Weronika Kamieniec (kl. VI a), Maciej Komosa (kl. VI c), Wojciech Majcher (kl. VI b), Krzysztof Zając (kl. VI b), Dawid Przeszło (kl. III) i Oskar Koza (kl. III). Najdłuższą ale bardzo przyjemną częścią uroczystości było wręczenie uczniom świadectw z wyróżnieniem, nagród i dyplomów za 100% frekwencję. Potem wystąpili uczniwie, w imieniu absolwentów głos zabrała uczennica klasy VI a Weronika Kamieniec, natomiast uczniów klas V reprezentowała Gabriela Borek uczennica klasy V a. Mottem dla wszystkich niech będzie cytat przytoczony przez Gabrysię: "Nie żałujcie, że coś się skończyło, ale cieszcie się, że się zdarzyło".
ŻYCZYMY WSZYSTKIM ZDROWYCH, BEZPIECZNYCH I UDANYCH WAKACJI.
UCZNIOWIE WYRÓŻNIENI ZA BARDZO DOBRE WYNIKI W NAUCE W ROKU SZKOLNYM 2014/15
Ia
Baszkiewicz Oliwia
Błaszkiewicz Zuzanna
Grząśko Jakub
Krzychowiec Marcela
Larwa Kamila
Małek Roksana
Piernikowska Nikola
Przytuła Aleksandra
Tarnowski Maxymilian
Winogrodzka Zofia
Ib
Gałka Karolina
Jaworowska Milena
Ubuszajew Martyna
Stratyj Cyprian
Tabała Wojciech
Zając Tomasz
IIa
Fus Gabriela
Granda Łucja
Jonak Dawid
Kulik Weronika
Myszkowian Oliwia
Sadlej Radosław
Szeniak Karina
IIb
Antolak Otylia
Śmieciuch Emilia Aleksandra
Bartosik Malwina Oliwia
Fus Mateusz Michał
III
Adamowicz Kacper
Bil Karolina
Działo Stanisław
Kołodziej Kacper
Koza Oskar
Krasowska Oliwia
Przeszło Dawid
Skobel Kamil
Sereda Norbert
Bucior Michał
Bryła Cyprian
IVa
Siek Katarzyna 5,09
Borek Kinga 4,91
Budzyńska Julita 4,91
Dworniczak Michał 4,91
Wlaź Hubert 4,91
IV b
Bełżek Damian 5,18
Fusiarz Natalia 5,0
Lipka Amelia 4,81
Majcher Paweł 5,09
Witkowski Bartłomiej 5,0
Wryszcz Martyna 4,90
Krupczak Wiktoria 4,81
Larwa Agnieszka 5,0
Popowicz Kacper 4,81
V a
Niziołek Katarzyna 5,18
Glinianowicz Monika 5,10
Łuszczek Michał 5,09
Borek Gabriela 5,0
Dubiel Magdalena 4,91
Wnuk Katarzyna 4,82
V b
Gleń Agnieszka 4,82
Kasperek Maria 5,0
Krupczak mateusz 4,82
Kudła Amelia 5,27
Staroń Bartłomiej 4,91
Szubiak Bartłomiej 5,0
Szymanik Gabriela 4,91
VI a
Kamieniec Weronika 5,36
Hułas Faustyna 5,18
Wingert Zuzanna 5,09
Pionke Kamil 4,82
VI b
Majcher Wojciech 5,18
Zając Krzysztof 5,0
Kamila Książek 4,9
Szymanik Dominika 4,9
Działo Piotr 4,81
Korpal Mateusz 4,81
VI c
Komosa Maciej 5,45
Larwa Filip 5,18
Mazurek Marta 5,09
Kołodziej Patrycja 5,0
Spustek Agnieszka 5,0
Szteinmiller Weronika 5,0
Bazan Michał 4,91
Konieczny Szymon 4,91
Skobel Paweł 4,91
Borek Łukasz 4,82
UCZNIOWIE ZE 100% FREKWENCJĄ W ROKU SZKOLNYM 2014/15
Ia
Piotr Sikora
Ib
Martyna Ubuszajewicz
IIb
Otylia Antolak
Maciej Gruca
Kuba Nowicki
IV a
Dworniczak Michał
Pawłuszkiewicz Łucja
IV b
Larwa Agnieszka
VI a
Hułas Faustyna
Wingert Zuzanna
VIb
Kuczma Kacper
Szymanik Dominia
16 czerwca 2015r. uczniowie klasy IVb wraz z wychowawczynią Bożeną Śmieciuch odwiedzili Park Edukacji i Rozrywki „Farmę Iluzji” w Trojanowie. Miejsce to położone jest 80 km za Lublinem jadąc w kierunku Warszawy. Zwiedziliśmy Muzeum Iluzji, Latającą Chatę. Mieliśmy możliwość zajrzeć do Studni Nieskończoności, przejść przez Tunel Zapomnienia oraz Lasek Doświadczeń. Niesamowitą przygodą była przeprawa przez Wiklinowy Labirynt. Odwiedziliśmy Zagrodę Króliczków i mini-kózek, posterunek kucyka Czarusia i małe żółwie w mini-zoo. Razem z brzozowymi ludkami ćwiczyliśmy na Zielonej Ścieżce Zdrowia, a potem bawiliśmy się na Polu Dmuchańców. Mogliśmy rozegrać partyjkę Gigantycznych Szachów oraz Mega Chińczyka. Widzieliśmy Meble Olbrzyma i wspólnie budowaliśmy zamek z Gigantycznych Klocków. Dużym zainteresowaniem cieszył się Zakręcony Domek, w którym oglądaliśmy świat do góry nogami. Na plaży przy Zatoce Piratów można było wykopać szkielet dinozaura, pobawić się w Parku Wodnych Zabaw. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem pokazów sztuki iluzji w wykonaniu Pana Ząbka, wyjątkowego człowieka znanego z programu „Mam Talent”.
Po obejrzeniu i zaliczeniu wszystkich atrakcji zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Tarnogrodu. „Farma Iluzji” Trojanów to niesamowite miejsce!!!
Powered by aSc EduPage